Półpasiec – objawy

Wysypka

Półpasiec to choroba, na którą mogą zachorować jedynie osoby, które wcześniej przeszły ospę wietrzną, a więc mają w swoim organizmie wirusa ospy wietrznej. Grupę największego ryzyka stanowią osoby starsze, o obniżonej odporności, cukrzycy oraz chorzy dotknięci chorobą nowotworową. Szybkie rozpoznanie półpaśca gwarantuje skuteczne leczenie, po czym jednak rozpoznać jego charakterystyczne objawy?

Bolesna wysypka i świąd

Głównym objawem, który może wskazywać, że zachorowałeś na półpasiec, jest wysypka. Z reguły występuje ona pod postacią pęcherzyków z płynem surowiczym, które skupiają się w różnych miejscach, najczęściej po jednej stronie ciała – stąd nazwa „półpasiec”. Cechą charakterystyczną takiej wysypki jest towarzyszące jej silne swędzenie lub nawet ból. Dzieje się tak dlatego, gdyż pęcherzyki lokują się wzdłuż przebiegu nerwów. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, koniecznie powinieneś udać się do lekarza, by ten mógł potwierdzić Twoje przypuszczenia. Nigdy nie ignoruj żadnej wysypki, gdyż nie wiesz, czy to tylko niegroźna reakcja alergiczna czy początek wirusowej choroby.

Jeśli zachorujesz na półpasiec, nie musisz panikować, to nie koniec świata. Ważne, to odpowiednio trafić do lekarza i szybko rozpocząć terapię przeciwbólową i przeciwwirusową. Dobrze leczony półpasiec nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani nie powołuje żadnych nieprzyjemnych powikłań. Pamiętaj tylko, aby unikać kontaktu z osobami, które nie chorowały na ospę wietrzną – mogę się od Ciebie nią zarazić.