Jeśli na swojej skórze zauważyłeś podejrzaną wysypkę, która bardzo boli, to może nie być to zwykła wysypka, a choroba. Półpasiec dotyka część osób, która w przeszłości chorowała na ospę wietrzną. Najbardziej narażone są osoby starsze i te, u których z jakiś przyczyn odporność organizmu jest bardzo naruszona. Półpasiec leczy się dwutorowo: przeciwwirusowo i przeciwbólowo.
Każda z tych terapii jest ważna dla całkowitego wyleczenia, jednak osobom cierpiącym na półpasiec szczególnie zależy na zniwelowaniu bólu, który potrafi być bardzo silny i niezwykle dokuczliwy. Co więc stosować, by przynieść ulgę swojej skórze?
Preparaty na swędzące zmiany skórne
Zmiany skórne w przypadku półpaśca przybierają kształt bardzo swędzących pęcherzyków z płynem surowiczym. Czasem zdarza się, że wysypka wręcz boli, co jest spowodowane jej ulokowaniem wzdłuż nerwów. Pomocne w przypadku leczenia swędzenia i bólu są specjalnie do tego przeznaczone preparaty.
Jednym z nich jest Pudroderm – puder w płynie, który zawiera trzy aktywne substancje, które przynoszą ukojenie w przypadku bolesnych wysypek. Benzokaina jest substancją, która miejscowo znieczula, mentol przyjemnie chłodzi, zaś tlenek cynku działa osuszająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Zestaw takich składników sprawia, że Pudroderm przynosi ulgę we wszystkich rodzajach wysypek – nie tylko tych będących wynikiem zachorowania na półpasiec. Pudru nie powinno stosować się więcej niż trzy razy dziennie lub więcej niż zaleci lekarz.
Półpasiec to choroba, której nie zależy się obawiać. Choć nieleczona może mieć nieprzyjemne konsekwencje, szybko zauważona i od razu leczona, nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Grunt to kontrolować stan swojej skóry i odwiedzać lekarza, jeśli zobaczymy coś niepokojącego. Pamiętaj tylko, by unikać osób, które wcześniej nie chorowały na ospę wietrzną – choć samym półpaścem nie można się zarazić, to wirusem ospy wietrznej już tak, więc te osoby są grupą największego ryzyka.