Półpasiec – boląca wysypka

Ból

Półpasiec to choroba, która występuje u osób, które wcześniej przeszły ospę wietrzną. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością, zdecydowanie rzadziej chorują osoby młodsze, o świetnym zdrowiu. Najłatwiej poznać go po swędzącej, wręcz bolącej wysypce. Gdzie najczęściej występują zmiany skórne?

Najczęściej opanowane przez wysypkę obszary

Półpasiec występuje najczęściej po jednej stronie ciała. Często opanowuje takie obszary jak: brzuch, ręce, okolice talii, jednak najczęściej spotykany jest półpasiec na plecach. Półpasiec jest jednak najgroźniejszy, gdy występuje w okolicach twarzy. Choć zdarza się to dosyć rzadko, osoby u których pojawi się w tym miejscu, są szczególnie narażone na neuralgie.

Pomocny w niesieniu ulgi pacjentom będzie Pudroderm – puder w kremie, który osłabia nieprzyjemny świąd i ból spowodowany wysypką. Dzięki trzem składnikom aktywnym chłodzi, a także znieczula miejsce wysypki, jak i również wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne.

Odkrycie ognisk półpaśca na swojej skórze to jeszcze nie koniec świata, należy jednak bezzwłocznie udać się do lekarza, który jeśli rozpozna chorobę, przypisze odpowiednie leczenie. Pamiętaj, by podczas choroby unikać kontaktu z osobami, które wcześniej nie chorowały na ospę wietrzną, gdyż mogą się nią od Ciebie zarazić, ponieważ półpasiec jest efektem zmutowanego wirusa ospy wietrznej. Takie osoby są w grupie ryzyka i powinieneś je uprzedzić przed spotkaniem z Tobą.