Jak rozpoznać i leczyć półpasiec?

Lekarz

Na zachorowanie na półpasiec narażone są osoby, które w swoim organizmie posiadają już wirusa ospy wietrznej, czyli takie, które w dzieciństwie lub później przeszły już tę chorobę. Najczęściej chorują na nią osoby starsze, o obniżonej odporności, cukrzycy lub osoby cierpiące na chorobę nowotworową.

Jeśli półpasiec zostanie szybko rozpoznany i leczony, nie będzie chorobą zagrażającą zdrowiu. Objawy półpaśca łatwo jednak przeoczyć, gdyż początkowo może przypominać zwykłą wysypkę, dlatego bywa ignorowany. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak wygląda półpasiec – objawy i leczenie przypominają nieco ospę wietrzną.

Objawy półpaśca

Półpasiec występuje najczęściej w postaci pęcherzykowatej wysypki. Może jej towarzyszyć rumień, ale nie musi. Charakterystycznym objawem jest mocne swędzenie lub silny ból w okolicach zmian skórnych. Objawami, które mogą współwystępować, ale nie muszą, jest ból głowy, gardła, podwyższona temperatura oraz ogólnie gorsze samopoczucie.

Leczenie półpaśca

Półpaśca leczy się lekami przeciwbólowymi i przeciwwirusowymi. Ważne jest również używanie preparatów i środków, które zminimalizują ból i świąd w okolicach wysypki. Można stosować miękkie opatrunki, pudry oraz maści, a także unikać obcisłych ubrań. Należy uważać, by nie nadkazić pęcherzyków, gdyż będzie się równało z koniecznością wprowadzenia leków antybiotyków. Przy silnych zmianach skórnych z dużym obrzękiem, należy wprowadzić terapię kortykosteroidami, jednak musi być ona ściśle kontrolowana przez lekarza.

http://www.pudroderm.pl/ospa-wietrzna-i-polpasiec/

Leczenie półpaśca, jeśli zostanie szybko wykryty, nie powinno stanowić wyzwania. Ważne, by nie zignorować pierwszych objawów choroby, tylko od razu umówić się do lekarza. Powikłania związane ze źle leczonym półpaścem mogą ujawniać się do końca życia, na przykład w postaci uporczywych bólów, zwanych neuralgiami. Jeśli nie chcesz, by tego typu przypadłość dopadła również Ciebie, zawsze kontroluj stan swojej skóry i zgłaszaj się do lekarza, gdy zauważysz niepokojące objawy.