Półpasiec to choroba wirusowa, na którą narażone są przede wszystkim osoby starsze o obniżonej odporności, które w historii choroby mają już zachorowanie na ospę wietrzną. Chociaż przebieg półpaśca jest bardziej intensywny niż ospy, jego leczenie jest bardzo podobne, a jego szybkie rozpoznanie sprawia, że nie musi stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Jeśli chcecie dowiedzieć się na ten temat więcej, czytajcie dalej.
Półpasiec – leczenie
Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu półpaśca jest kuracja przeciwbólowa, gdyż ból towarzyszący wysypce potrafi być bardzo dokuczliwy i nieustępliwy. Specjalne środki przeciwbólowe nie tylko łagodzą ból, ale także przyczyniają się do skrócenia jego trwania. W ciężkim przebiegu półpaśca zaleca się użycie silnych leków, jakimi są kortykosteroidów, które pomagają zmniejszyć opuchliznę, jednak terapia nimi powinna być ściśle nadzorowana przez lekarza. Często stosuje się również acyklowir, będący bardzo skutecznym lekiem przeciwwirusowym. Jego stosowanie należy wdrożyć jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów, jeśli chcemy skutecznie pozbyć się półpaśca.
Na zmiany skórne w obrębie półpaśca często stosuje się również środki chłodzące i ściągające, pudry oraz miękkie opatrunki. Podczas choroby zaleca się również noszenie luźnych ubrań, które nie będą obcierać miejsc zajętych wysypką.
Prawidłowe postępowanie w trakcie leczenia półpaśca może znacząco przyspieszyć proces wracania do zdrowia. Półpasiec nie jest przyjemną chorobą, swędzenie i ból jest dużo bardziej uporczywe niż podczas przebiegu ospy wietrznej, jednak nie musi być niebezpieczny dla zdrowia. Wystarczy, że nie będziemy ignorować pierwszych symptomów, takich jak: wysypka, ból, złe samopoczucie czy swędzenie. Po ich rozpoznaniu powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie leczenie. Gdy więc zauważysz takie objawy, nie czekaj, aż choroba się rozwinie, gdyż może się to dla Ciebie skończyć bardzo nieprzyjemnie.