Jak leczyć półpasiec?

Tabletki

Półpasiec to choroba, którą wywołuje wirus ospy wietrznej, dlatego narażone na zachorowanie są osoby, które w historii choroby mają już epizod ospy wietrznej. Większość dzieci i młodych dorosłych z dobrą odpornością nie jest na niego narażona, dotyka raczej osoby starsze, jednak leczenie w każdym przypadku przebiega praktycznie identycznie. Półpasiec można rozpoznać przede wszystkim po wysypce, która znajduje się miejscowo lub w różnych miejscach po jednej stronie ciała, a także po swędzącym i piekącym bólu w miejscu wysypki. Wystąpienie półpaśca zdecydowanie powinno zostać stwierdzone przez lekarza, nie powinniśmy opierać się na własnym osądzie.

Leczenie przeciwwirusowe i przeciwbólowe

Półpaśca leczy się dwutorowo: przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwwirusowym jest acyklowir, natomiast na pierwszym etapie leczenia bardzo ważne jest przyniesienie ukojenia choremu, gdyż półpasiec może być bardzo bolesny. W celu złagodzenia bólu stosuje się preparaty mające zmniejszyć ból. Jednym z nich jest Pudroderm, którego działanie jest złożone. Zawarta w nim benzokaina miejscowo znieczulona, mentol daje uczucie chłodu, a z kolei tlenek cynku działa przeciwzapalnie, osuszająco i ściągająco. Poza leczeniem preparatem, w bólu ukojenie przyniosą miękkie opatrunki, a także luźne ubrania, które nie będą dodatkowo obcierać miejsc z wysypką.

Szybko rozpoznany półpasiec pozwala na szybkie wprowadzenie leczenia. Jeśli będziemy robić wszystko zgodnie z zaleceniem lekarza, leczenie półpaśca nie powinno być uciążliwe. Ból i swędzenie mogą przez jakiś czas być dokuczliwy, jednak po jakimś czasie powinny ustąpić. Ważne, abyśmy podczas choroby nie mieli kontaktu z osoba, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną, gdyż są one w grupie ryzyka zakażeniem. Szczególnie na kontakt z nami powinny wtedy uważać kobiety w ciąży, gdyż zachorowanie na ospę lub półpasiec w tym okresie, może stanowić zagrożenie życia dziecka. Również osoby starsze nie powinny się do nas zbliżać, gdy one również są w grupie podwyższonego ryzyka.