Półpasiec to choroba, na którą mogą zachorować osoby, które przechodziły wcześniej ospę wietrzną. Najbardziej narażone są na nią osoby starsze oraz osoby z obniżoną odpornością. Tę chorobę powinno się jak najszybciej rozpoznać, aby wprowadzić stosowne leczenie. Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy półpaśca?
Wysypka
Półpasiec występuje pod postacią wysypki, która najczęściej przybiera kształt drobnych pęcherzyków wypełnionych surowiczą substancją. Najczęściej obejmuje tylko część ciała po jednej stronie, stąd nazwa „pół-pasiec”. Wokół wysypki może też pojawić się lekki obrzęk. Jeśli zauważysz tego typu wysypkę, nie ignoruj jej – udaj się od razu do lekarza.
Świąd
Jeśli występuje u Ciebie wysypka, która została opisana powyżej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zachorowałeś na półpasiec. Świąd jest kolejnym objawem, który może na to wskazywać. Występuje on wzdłuż pęcherzyków i może być tak intensywny, że będzie sprawiać nieustępliwy ból. Jego nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do wystąpienia neuralgii, która nieleczona może rozwinąć się w dolegliwość trwającą całe życie.
Wysypka i świąd to dwa, charakterystyczne dla świądu objawy, których nie powinno się zignorować. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie skontaktuj się lekarzem. W przypadku leczenia półpaśca, należy działać szybko, wtedy przebieg choroby będzie zdecydowanie łagodniejszy. Zignorowanie pierwszych objawów choroby i późniejsze zaczęci terapii może by bardzo brzemienne w skutkach.