Czy można się zarazić półpaścem?

Wysypka

Półpasiec to choroba, którą wywołuje wirus ospy wietrznej, dlatego narażone na zachorowanie są tylko osoby, które wcześniej chorowały na ospę wietrzną. Czy jednak półpaścem można zarazić drugą osobę?

Czy można mieć kontakt z osobą zarażoną półpaścem?

Bliscy osób dotkniętych półpaścem, często zastanawiają się, czy mogą mieć kontakt z chorym. Osoby, które chorują na półpasiec mogą roznosić wirusa ospy wietrznej. Jeśli chorowałeś wcześniej na ospę wietrzną, a Twoja odporność nie jest obniżona, nie musisz obawiać się, że też zachorujesz na półpasiec przez kontakt z osobą chorą. Szczególnie jednak powinny uważać osoby, które wcześniej nie chorowały na ospę wietrzną, gdyż mogą się od chorego na półpasiec zarazić. Przechodzenie choroby w starszym wieku może być wyjątkowo nieprzyjemne, dlatego jeśli nie musimy przebywać z chorym, najlepiej ograniczyć ten kontakt do minimum.

http://www.pudroderm.pl/ospa-wietrzna-i-polpasiec/

Jeśli zauważysz, że Twoja bliska osoba ma podejrzaną wysypkę i skarży się na swędzenie lub ból, być może zachorowała na półpasiec. Zaraźliwość tej choroby nie będzie dla Ciebie problemem, gdy chorowałeś wcześniej na ospę wietrzną, jeśli jednak nie, to jesteś w grupie ryzyka. Staraj się, na ile to możliwe, unikać kontaktu z chorym, a szczególnie z miejscem, które jest zakażone. Możesz pomagać bliskiej osobie w inny sposób niż poprzez bezpośredni kontakt, na przykład możesz ją zawieźć do lekarza lub wykupić leki. Na pewno też doceni taką pomoc, a Ty nie będziesz narażony na zachorowanie.