Ból podczas zachorowania na półpasiec

Ból

Jeśli zauważyłeś na swojej skórze rumień i podejrzaną wysypkę, może to oznaczać, że zachorowałeś na półpasiec. Ból, który towarzyszy Ci w miejscu wystąpienia zmian skórnych może mieć różne źródło, jednak nigdy nie można go zlekceważyć, gdyż może się to skończyć tragicznie.

Czym jest półpasiec?

Półpasiec to choroba wirusowa, którą wywołuje wirus ospy wietrznej. Chorują na nią tylko osoby, które wcześniej były zarażone wirusem ospy wietrznej. Od osoby chorej na półpasiec nie można się zarazić tą chorobą, jednak osoby, które wcześniej nie chorowały na ospę wietrzną, mogą zarazić się od chorego tym wirusem. Półpasiec najczęściej występuje pod postacią wysypki pojawiającej się po jednej stronie tułowia, której towarzyszy nieprzyjemny ból lub swędzenie. Mogą też wystąpić takie objawy jak: ból głowy, gorączka i ogólnie gorsze samopoczucie.

Czego objawem jest ból w półpaścu?

Ból w półpaścu najczęściej pojawia się w okolicach wysypki, gdyż pęcherzyki pojawiają się wzdłuż przebiegu nerwów. Natężenie bólu jest zróżnicowane – czasami jest to zwyczajne swędzenie, na które pomogą specjalne maści, jednak bywa on tak silny, że jedyną pomocą są zastrzyki znieczulające. Jeśli natomiast wysypka ustąpiła, a ból nadal się utrzymuje, mamy wtedy do czynienia z najniebezpieczniejszym bólem – neuralgią popółpaścową. Jeśli taki ból utrzymuje się ponad miesiąc, istnieje ryzyko dalszego rozwoju neuralgii. Leczenie neuralgii należy rozpocząć od razu po jej rozpoznaniu, gdyż jej zignorowanie może się łączyć z odczuwaniem bólu w zajętym przez nią miejscu do końca życia. Na neuralgię szczególnie narażone są kobiety, osoby dotknięte cukrzycą, chorujące na nowotwór lub inne choroby w znacznym stopniu osłabiające odporność.

Półpasiec nie musi być chorobą zagrażającą zdrowiu, jeśli odpowiednio szybko zostanie rozpoznany przez lekarza. Wprowadzenie szybko odpowiedniego leczenia może zapobiec powstaniu neuralgii, która przeoczona, może stanowić utrapienie na całe życie.